İlk İş Deneyimim

Filiz Güleç Kutlu
2 min readMay 31, 2021

İzmir’in Tire ilçesinde, spora çok sıcak bakan ve Tire Basketbol Spor kulübünde antrenörlük yaparak gençleri spora yönlendiren bir babanın kızı olarak çocukluğumu geçirdim. Aslında bir bankada çalışan ve geri kalan vakitlerinde spor faaliyetlerini yürüten bir babaya sahiptim. Doğal olarak böyle başlayan spor ile ilişkim 14 yaşında İzmir Karşıyaka Spor Kulübünde lisanslı voleybolcu olmama kadar uzandı. Bu dönemde İzmir’e taşınmıştık. Dolayısıyla da yüzme sporu da daha yoğun ilgimi çekmeye başlamıştı. Yüzmeye keyif aldığım için başlamıştım ancak 1,5 aylık bir kurs sonrası eve telefon gelmişti. Yüzme antrenörü beni takıma almak istiyordu. Babam benim fikrimi sordu, tabi ki de kendi deneyimlerini ve görüşlerini de benimle paylaşmıştı. Her ikisini de yapmak istersem yapabileceğimi ancak ikisinden birini seçmemin benim için daha az yorucu olacağını söylemişti. Bu anın ilk ciddi seçimim olduğunu hatırlıyorum ve voleybolda karar kılmıştım. O günlerde spora yeteneğim olduğunu ve zevk aldığımı bu nedenle spor ile hayatımı kazanacağımı düşünüyordum. Aslında tam da düşündüğüm gibi oldu minikler voleybol takımında başlayan spor kariyerim erken yaşta gençler takımına geçmemle daha yoğun idmanlarla devam etti.

16 yaşındayken lisanslı olarak sürdürdüğüm sporculuk yaşamım, A takımı ile çıkılan yaz kampıyla birlikte profesyonelliğe taşınmıştı. Okul ve ailedeki akranlarım yaz tatili yaparken ben kampta günde iki defa ikişer saatten oluşan antrenmanlara katılıyordum. O zamanlar bu yoğun tempo ve aileme duyduğum özlem nedeniyle yorulup üzülsem de aslında bu süreç beni maaşlı bir profesyonel voleybolcu olmaya götürmüştü.

Hikayenin devamı topluma ayna tutan gerçek yaşam öyküleri içeren
İlk İşim adlı kitapta…

Özetle diyorum ki;

İlk işimin bana kazandırdığı en önemli şey takım çalışmasına yatkın bir kişi olduğumu, doğru ve aynı hedefe kilitlenmiş bir takımın parçası olduğumda sınırları aşan başarılar elde edebileceğimi, içinde bulunduğum durumları değerlendirebilmek, özgürce karar verebilmek, seçtiğim hedefe ulaşmak için çevremdeki kaynakları doğru araştırabilmek ve sorgulamak gerektiğini öğretti. Kariyer yolculuğum boyunca karşıma çıkan yeniliklere hep açık oldum, koçluk ve eğitmenlik gibi farklı uzmanlıkları edinmek için cesaretle hareket edebildim. Birden fazla mutlu olduğum mesleklerim ve hayatımdan hiç çıkarmadığım spor ile daha emin adımlarla yürüyebiliyorum.

--

--

Filiz Güleç Kutlu

Sociologist, Training 4.0 Specialist, Educator, Professional Coach, Founder of www.reskills.training